Конкурс "Великодній дивограй"
Конкурс "Рукотворні барвоцвіти"
Кам'янець-Подільському коледжу культури і мистецтв - 90 років
Крізь віки… Участь у заході
Андріївські вечорниці. Театралізоване дійство
Меню навігації
Популярні новини
  Опитування
  Оцініть роботу сайту:
  5
  4
  3
  2
  1

  Архів новин
  Листопад 2022 (12)
  Жовтень 2022 (6)
  Вересень 2022 (15)
  Серпень 2022 (32)
  Липень 2022 (8)
  Червень 2022 (15)
  Корисні посилання
  КПККіМ » Наша історія » Спеціальність «Бібліотечна справа»: історія створення, розвитку та сьогодення

  Спеціальність «Бібліотечна справа»: історія створення, розвитку та сьогодення

   Спеціальність «Бібліотечна справа»:

  історія створення, розвитку та сьогодення


     Кам’янець-Подільський коледж культури і мистецтв впродовж багатьох десятиліть був єдиним на Хмельниччині навчальним закладом, який здійснював підготовку фахівців бібліотечної галузі. Витоки бібліотечної освіти сягають 1944 року, коли за постановою РНК УРСР від 01.08.1944 Кам’янець-Подільський технікум політосвіти відновив свою роботу, розпочавши підготовку клубних та бібліотечних працівників. В 1944-48 роках на бібліотечному відділі навчалося 25 студентів. В цьому ж році, перейменований в технікум підготовки культосвітніх працівників, навчальний заклад розпочинає підготовку бібліотечних фахівців і на заочній формі навчання.

     Перші роки «другого народження» (навчальний заклад заснований у 1930 році) характеризуються високою свідомістю та активністю студентів – майбутніх бібліотекарів, головним завданням яких було нести книгу, живе слово, забезпечувати якісне обслуговування читачів. Студенти своїми силами обладнують кабінет бібліотечних дисциплін, беруть активну участь в художній самодіяльності, театральному гуртку та агітбригаді.

     «Книгою покликані і мобілізовані» –  так можна було назвати покоління студентів-бібліотекарів післявоєнної доби, адже більшість з них, повернувшись з фронту, знову взятися за зброю і їхньою зброєю стала книга. Студенти об’єднуються в літературні гуртки, пишуть вірші, обговорюють новинки літератури, випускають стінну «Літературну газету» та активно дописують до неї.

     Важливою складовою освітнього процесу того часу стало практичне навчання та залучення найактивніших студентів до просвітницької, агітаційно-пропагандистської діяльності бібліотечного гуртка. Студенти виступали з політінформаціями в трудових колективах, проводили голосні читання, огляди періодичних видань та новинок літератури. Першим викладачем спеціальних дисциплін та керівником бібліотечного гуртка була Рудько Марфа Павлівна, яку разом із директором Фещуком Михайлом Григоровичем наркомосвіти направив працювати до нашого навчального закладу.

     Важливе місце у становленні бібліотечної освіти належить бібліотеці, яка була створена у перші дні організації навчального закладу. Із спогадів Топольської Олени Григорівни, керівника бібліотеки, ми дізнаємося, що бібліотечний фонд станом на початок 1947 року налічував 6450 екземплярів та щорічно поповнювався новими виданнями соціально-економічного змісту, художньою і технічною літературою.

  В 50-х роках викладання фахових дисциплін (бібліотекознавство, бібліографія, основи бібліотечних фондів і каталогів, основи бібліотечної справи та навчальна практика) здійснювали Рудько Марфа Павлівна, Медведенко Іван Миколайович, заступник директора з навчально-виховної роботи, та Кривець Марія Андріївна, бібліотекар.

    В 1956 році випускники-добровольці бібліотечного відділу взяли участь в освоєнні цілинних земель Північноказахстанської області, де вони працювали бібліотекарями, розносили книги жителям віддалених кишлаків.

  60-ті роки – це період реорганізації структури навчального закладу. В цей період на клубному відділі створюються циклові комісії (хорових, режисерських, хореографічних дисциплін), удосконалюються навчальні плани підготовки бібліотечних фахівців, пріоритетне місце в навчально-виховному процесі відводиться виробничій практиці та роботі з творчо обдарованими студентами.

      В різні періоди працювала когорта людей високої відповідальності і професіоналізму – талановитих викладачів, які виховували фахівців із величезною любов’ю до книги, бібліотечної професії та бібліотеки, як духовної скарбниці людства. Однією з таких непересічних особистостей була Рудько Марфа Павлівна, яка викладала в навчальному закладі фахові дисципліни з 1944 по 1985 рік. Організувала та протягом багатьох років керувала бібліотечним гуртком, очолювала циклову комісію бібліотечної справи і навчальний кабінет бібліотекознавства, працювала за сумісництвом бібліотекарем та призначалась керівником навчальних груп. Ветеран Другої світової війни, нагороджена багатьма медалями та грамотами. Високопрофесійний фахівець та великий ентузіаст бібліотечної справи.

     З 1959 по 1992 рік на бібліотечному відділенні працювала Трубіцька Катерина Степанівна. Після закінчення Харківського бібліотечного інституту (1959) була направлена на роботу в Кам’янець-Подільський технікум підготовки культурно-освітніх працівників. Працювала на посаді викладача бібліотечних дисциплін, багато років очолювала циклову комісію, була класним керівником, виховала цілу плеяду бібліотечних працівників, спеціалістів своєї справи, бібліотекарів-професіоналів. За вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи та високий професіоналізм їй присвоєно педагогічне звання «викладач-методист» та нагороджено медалями «За трудову відзнаку» та «Ветеран праці»

     З 1978 по 1994 рік в навчальному закладі працювала Белявська Діна Іванівна. Багато років очолювала бібліотеку та викладала бібліотечні дисципліни. За багаторічну сумлінну працю нагороджена багатьма грамотами та відзнаками, зокрема грамотою Міністерства культури та двома трудовими медалями.

  2000 роки характеризуються як період створення сприятливих умов для успішної підготовки висококваліфікованих фахівців. Викладачі постійно працюють над удосконаленням своєї педагогічної майстерності, створенням науково-методичних комплексів з навчальних дисциплін, зокрема, електронних навчальних посібників, опорних лекцій і мультимедійних презентацій. Активно працюють студентські клуби, проводяться цікаві соціокультурні заходи, організовуються заняття-екскурсії на базах кращих бібліотечних установ області.

     З метою реалізації обласної цільової програми «Кадри» організована підготовка бібліотечних фахівців в навчально-консультаційних пунктах: Хмельницькому (2000-2002), Старокостянтинівському, Деражнянському, Шепетівському (2001-2003), Чемеровецькому (2002-2004), Славутському (2003-2005), Волочиському (2004-2006) районах.

  В цей період вагомий внесок у розвиток спеціальності «Бібліотечна справа» зробила Озарчук Людмила Володимирівна, кандидат педагогічних наук, доцент, автор багатьох наукових публікацій, навчальних видань. Працювала в навчальному закладі з 1994 по 2005 рік, очолювала відділення бібліотечної справи та забезпечувала викладання фахових дисциплін. За її ініціативи та за участю викладачів бібліотечних дисциплін в навчальному закладі проводилися всеукраїнські, обласні, регіональні науково-практичні конференції, семінари, практикуми, на експериментальній основі вперше в Україні започатковано підготовку фахівців спеціальності «Діловодство». За вагомий внесок в розвиток бібліотечної справи на Поділлі стала лауреатом премії Хмельницької обласної державної адміністрації в галузі бібліотечної справи імені Мелетія Смотрицького.

     З 1995 по 2015 рік бібліотечні дисципліни викладала Климчук Людмила Вікторівна, кандидат історичних наук, викладач вищої категорії. Неодноразово призначалась куратором академічних груп та завідуючою кабінетом документознавства. Здійснювала активну науково-дослідницьку діяльність, систематично брала участь у міжнародних та всеукраїнських конференціях, має публікації у фахових виданнях «Вісник Книжкової палати», «Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія». Сьогодні очолює наукову бібліотеку Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

     Поєднуючи теорію з практикою, фахові дисципліни в різні періоди викладали Тарасенко Емма Сергіївна, Шульс Ольга Олександрівна, Зюбровська Галина Іванівна та працівники бібліотечних установ міста: Бойцова Маргарита Олександрівна, колишній директор Кам’янець-Подільської центральної міської бібліотеки, Філімончук Марія Тимофіївна, завідуюча бібліотекою міської ради; Гермак Наталія Володимирівна, методист Кам’янець-Подільської РЦБС (сьогодні завідуюча бібліотекою Кам’янець-Подільського індустріального коледжу).

  Минали роки, змінювалися покоління викладачів, але незмінним залишався високий творчий потенціал циклової комісії бібліотечних дисциплін.

  Зумівши зберегти кращі традиції, викладачі наполегливо і творчо впроваджують в освітній процес новітні педагогічні та інформаційні технології, сприяють здобуттю студентами високих професійних знань, розвитку їх інтелектуального потенціалу та індивідуальних особливостей.

  Никитюк Софія Сергіївна, викладач-методист, відмінник освіти України, працює в коледжі з 1982 року. Виконувала обов’язки голови циклової комісії бібліотечних дисциплін та діловодства. Неодноразово призначалася керівником академічних груп, очолювала студентський клуб ділової жінки «Бізнес-леді», є координатором творчого проекту «Школа лідерства» для студентської ради, та головою трудового колективу. Є укладачем навчальних програм фахових дисциплін, затверджених Державним методичним центром навчальних закладів культури і мистецтв для використання у навчальному процесі у ВНЗ І-ІІ р.а. системи Міністерства культури України. Працювала у складі експертних комісій МОН з акредитації ВНЗ І-ІІ р.а. За високий професіоналізм та багаторічну сумлінну працю неодноразово нагороджувалась грамотами та відзнаками, в тому числі Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України.

     Павлюк Олександра Ярославівна, завідувач відділення, відмінник освіти України, викладач-методист, лауреат обласної премії імені М.Смотрицького, працює в навчальному закладі з 1989 року. Багато років була керівником студентського краєзнавчого клубу «Дивокрай», завідуючою кабінетом бібліотечного краєзнавства, ініціатор створення музею історії коледжу. Брала активну участь у складі експертних комісій МОН з акредитації ВНЗ І-ІІ р.а. галузі культури. За досягнення в розвитку культури і мистецтва нагороджена почесною відзнакою Міністерства культури і мистецтв України та нагрудним знаком «Антон Макаренко».

  Булаєнко Валентина Олександрівна, викладач-методист. Працює на посаді викладача бібліотечних дисциплін з 1982 року. Очолювала циклову комісію бібліотечних дисциплін (1994-2000), протягом багатьох років виконувала обов’язки куратора академічних груп, керувала студентським клубом «Прес-центр». Є укладачем багатьох навчальних програм та методичних рекомендацій з фахових дисциплін, затверджених Державним методичним центром навчальних закладів культури і мистецтв для використання у навчальному процесі у ВНЗ І-ІІ р.а. системи Міністерства культури України. Виступала в якості рецензента навчально-методичних матеріалів, укладених викладачами навчальних закладів культури. Високий професіоналізм, творчий підхід до освітньої діяльності відзначений багатьма грамотами, відзнаками, нагородами.

     Важливою складовою підготовки бібліотечних фахівців завжди була бібліотека навчального закладу. Значну допомогу у підготовці і проведенні практичних занять надають працівники бібліотеки: Осадчук Людмила Анатоліївна (завідуюча бібліотекою), Владика Леся Іванівна (бібліотекар) та Філіпчук Тетяна Миколаївна (адміністратор баз даних), які разом з викладачами працюють над створенням електронної бібліотеки, віртуальних книжкових виставок, мультимедійних супроводів занять та презентацій. На базі бібліотеки коледжу діє методичне об’єднання завідувачів бібліотеками навчальних закладів міста.

  Серед творчих проєктів циклової комісії бібліотечних дисциплін: створення музею історії навчального закладу, відкриття меморіальної дошки В.Свідзінському; підготовка та випуск друкованих видань: «Кетяг сліпучого квіту» (про випускників); «Наш спогад у біографію коледжу» (книга спогадів ветеранів); довідково-бібліографічного видання «Кам’янець-Подільський коледж культури і мистецтв: історія та сучасність».

     В рамках реалізації моделі ступеневої освіти, з 2003 по 2015 рік на базі коледжу працював навчально-консультаційний пункт НАКККіМ, який здійснював підготовку бакалаврів і спеціалістів за спеціальністю «Документознавство та інформаційна діяльність». До викладання фахових дисциплін залучались викладачі циклової комісії бібліотечних дисциплін Булаєнко В.О., Климчук Л.В., Никитюк С.С., Павлюк О.Я.

    Коледж акредитований за спеціальністю «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа». Ми маємо належні інформаційні та матеріально-технічні ресурси. Колектив викладачів-професіоналів готовий продовжувати здійснення підготовки високопрофесійного, конкурентноспроможного та мобільного бібліотечного фахівця нової формації. Сьогодні педагогічні працівники займаються професійним консультуванням бібліотекарів навчальних закладів міста, надають методичну і практичну допомогу бібліотечним фахівцям Кам’янець-Подільської міської, районної ЦБС та публічним бібліотекам об’єднаних територіальних громад області. На базі коледжу організовуються науково-практичні семінари, конференції. З 2019 року діють курси підвищення кваліфікації, на яких понад сімдесят бібліотекарів мали змогу поглибити свої фахові компетенції.

     Коледж славиться не тільки своїми освітніми традиціями, а також випускниками. В музеї історії коледжу створено інформаційний банк даних про випускників спеціальності – творчих, неординарних особистостей, лідерів бібліотечної справи. Горді тим, що серед них: Токар Йосип Іванович, який понад 45 років очолював бібліотеку Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка; Любецький Валерій Миколайович, колишній директор Кам’янець-Подільської МЦБС; Нагорна Римма Василівна, колишній директор та Леонов Василь Іванович, колишній завідувач науково-методичним відділом Хмельницької ОУНБ імені М.Островського; Маковська Валентина Володимирівна та Баваровська Олена Олександрівна, заступники директора цієї ж бібліотеки; Билинка Леокадія Іванівна, колишній директор Хмельницької МЦБС; Айвазян Олена Борисівна, директор наукової бібліотеки Хмельницького національного університету, член НМБК МОН, УБА, кандидат історичних наук; Шевченко Володимир Станіславович, власний кореспондент Укрінформ у Хмельницькій області; Волохівський В’ячеслав Людвигович, журналіст; Бурова Любов Іванівна, колишній директор Шепетівської РЦБС, заслужений працівник культури України, лауреат обласної премії імені М. Смотрицького та багато інших, які плідно працюють в культурно-мистецьких установах та своєю працею примножують імідж бібліотечної професії.

    Павлюк О. Я. Історичні аспекти підготовки бібліотечних працівників у Кам’янець-Подільському коледжі культури і мистецтв / Павлюк О. Я. // Бібліотека в системі соціалізації особистості та соціального розвитку громад : матеріали обл. наук.-практ. конф. (м. Хмельницький, 25 верес. 2019 р.) / Упр. культури, національностей, релігій та туризму Хмельниц. облдержадмін. ; Хмельниц. ОУНБ. – Хмельницький : Стрихар А.М., 2019. – С. 18-26.

    Кам’янець-Подільський коледж культури і мистецтв [Електронний ресурс] / уклад. Никитюк Софія Сергіївна // Українська бібліотечна енциклопедія / Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого – Режим доступу: http://ube.nlu.org.ua/article/%D0%9A%D0%B0%D0%BC%E2%80%99%D1%8F%D0%BD%D0%B5%D1%86%D1%8C-%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%20%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B6%20%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%20%D1%96%20%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%86%D1%82%D0%B2.4 – Назва з екрана. – Статтю створено: 15.09.2017. – Остання редакція 04.07.2018. – Дата звернення: 28.05.2020.

     Климчук Л. В. Внесок Кам’янець-Подільського технікуму політосвіти в становленні бібліотечної освіти на Хмельниччині у перші повоєнні роки / Л. В. Климчук // Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2015. – С. 83-87. – (Серія: Бібліотекознавство. Книгознавство ; вип. 4).

    Климчук Л. В. Фундатори бібліотечної справи (родина Токарів) / Л.В.Климчук // Бібліотечна справа на Поділлі: минуле і сучасність : матеріали науково-практичної конференції, м. Кам’янець-Подільський, 21 червня 2016 р. / [редкол.: В. А. Дубінський (голова), О. М. Завальнюк Л. В. Баженов та ін.]. –Кам’янець-Подільський, 2016. – С. 90-93.

    Павлюк О. Я. Історичні аспекти підготовки бібліотечних фахівців / О. Я. Павлюк // Бібліотечна справа на Поділлі: минуле і сучасність : матеріали науково-практичної конференції, м. Кам’янець-Подільський, 21 червня 2016 р. / [редкол.: В. А. Дубінський (голова), О. М. Завальнюк Л. В. Баженов та ін.]. –Кам’янець-Подільський, 2016. – С. 69-81.


  Інформаційне повідомлення
  Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі в даній статті.