Опитування
Оцініть роботу сайту:
5
4
3
2
1

Архів новин
Жовтень 2019 (5)
Вересень 2019 (17)
Серпень 2019 (7)
Липень 2019 (8)
Червень 2019 (26)
Травень 2019 (19)
Корисні посилання
КПККіМ » Новини » 70-річний ювілей циклової комісії бібліотечних дисциплін

70-річний ювілей циклової комісії бібліотечних дисциплін

 

Де навчаються берегині книжкового саду?

 

Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек зайдіть до будь-якої бібліотеки і в розмові з бібліотечними працівниками обов’язково виясниться, що більшість із них здобули професію хранительки книжкових скарбів в Кам’янець-Подільському коледжі культури і мистецтв

 

Бібліотечна професія сьогодні зазнає значних змін, пов’язаних з процесами інформатизації, гуманізації та інтеграції у європейське співтовариство.Принципові зміни бібліотечної праці пов’язані з широким впровадженням інформаційних технологій і комп’ютерних мереж зв’язку. Окрім того, сучасна бібліотека – це центр громади, площадка для ділового та неформального спілкування. Саме тому до підготовки фахівців бібліотечної сфери пред’являються високі вимоги. Бібліотечний відділ коледжу культури і мистецтв – єдиний в області навчальний заклад, який на протязі сімдесяти років готує кадри для подільських бібліотек.

У вересні 1944 року сіли за студентські парти ті, для кого книга прирівнялася до зброї, хто обрав для себе нелегку бібліотечну долю. З того часу навчальний заклад підготував більше трьох тисяч фахівців для бібліотечної галузі.

Єдиним викладачем бібліотечних дисциплін була Рудько Марфа Павлівна – великий ентузіаст бібліотечної справи.

Ось що згадувала про навчання в той час випускниця 1947 року бібліотечного відділу, володарка диплому № 1 Островська Маїса Францівна:

70-річний ювілей циклової комісії бібліотечних дисциплін«…Техникум находился в здании учительского института (где сейчас 8-я школа по ул. Шевченко) на 2-м этаже, занимая в левом крыле две смежные комнаты и лекторскую.. Техникум имел два факультета: клубный и библиотечный. Была спецгруппа после 10-го класса на 2 года, - всего 8 человек! Нас тоже было сначала всего 12 (клубников и библиотекарей). Я поступила на библиотечный, так как с детства очень любила книги.Занимались мы все вместе: клубники и библиотекари в одной комнате. Но вскоре наш техникум переехал на Польские фольварки в здание общежития. Там на первом этаже жили студенты, а на втором занимались.

Во время войны было очень трудное время, тяжело материально и морально, голод и холод был, много людей падали и пухли с голоду. Не было во что одеться, обуться. Я ходила в больших мужских ботинках, а зимой в тряпочных валенках-бурках. Голодные, падали в обмороки, но не сдавались - учились. Везде были руины, разруха. Нас посылали в Старый город разбирать завалы камня, кирпичей, досок. На полях мы тоже бывали: собирали колосья, картошку. В техникуме я была самая младшая - с 1929 года, а все были переростки - с 25, 24, 26, 27, 28 годов.

Классным руководителем у нас была Рудько Марфа Павловна, она читала нам все специальные предметы. Завуч - Сокальский Алексей Степанович – читал зарубежную литературу, мы его любили. Фещук Михаил Григорьевич, директор техникума, читал химию. С иностранных языков у нас был английский – читала Лившиц Софья Владимировна».

З публікацій студентського журналу «Радянський студент» (1947 р.), який зберігається у фондах музею коледжу, відомо про цікаве й насичене подіями студентське життя. Студенти виступали з політінформаціями в трудових колективах, працювали по благоустрою нашого міста, брали активну участь в художній самодіяльності.

Гортаючи пожовклі від часу сторінки книги наказів, дізнаємося про сувору дисципліну, яка підтримувалася в студентському та викладацькому колективі. Наприклад, відсутність на занятті без поважної причини прирівнювалася до саботажу, а будь-які проступки обговорювалися на загальних зборах і суворо засуджувалися колективом.

В 50-х рр. студенти виїжджали на практику на цілину. Зі спогадів викладача коледжу Нелі Жданюк: «…три моїх тітки Кошман Тамара Матвіївна, Лезвінська Агнеса Матвіївна та Мошинська Валентина Юлівна були випукницями бібліотечного відділу.За покликом душі, в числі перших активістів вонипоїхали на роботу в Казахстан, на цілину, де працювали бібліотекарями. Пам'ятаю фото, на якому зображена Агнеса Матвіївна в казахському кішлаку з книгами у руках, які вона розносила читачам додому».

З 1959 по 1992 рік на відділенні працювала Катерина Трубіцька. Багато років очолювала циклову комісію, виховала цілу плеяду бібліотечних працівників.

У 1994-2005 рр. відділення очолювала Людмила Озарчук , канд. пед. наук, доцент. Цей період характеризується розквітом науково-дослідної роботи з питань документознавства, бібліотечної справи, діловодства, активною участю викладачів в організації та проведенні науково-практичних конференцій, семінарів, практикумів.

Глибокий слід в підготовці бібліотечних фахівців залишили викладачі-професіонали: Полікарп Свідер, Маргарита Бойцова, Емма Тарасенко, Діна Білявська, Ольга Шульс.

Колектив навчального закладу підтримує зв’язки зі своїми ветеранами, запрошує їх на зустрічі зі студентами, посилає вітання з нагоди державних свят. Це наша гордість, наші авторитети, яких у коледжі пам’ятають і шанують.

Серед випускників спеціальності творчі, неординарні особистості, лідери бібліотечної справи  – Йосип Токар, який 45 років очолював бібліотеку Кам’янець-Подільського національного університету ім. І.Огієнка;  Валерій Любецький – колишній директор Кам’янець-Подільської МЦБС, лауреат обласної премії ім. М.Смотрицького; Леокадія Билинка – колишній директор Хмельницької обласної ЦБС; Олена Айвазян – директор наукової бібліотеки Хмельницького національного університету, член НМБК МОН, УБА; Любов Бурова – директор Шепетівської РЦБС, заслужений працівник культури України; Валентина Маковська та Олена Баваровська – заступники директора Хмельницької ОУНБ ім. М.Островського; Володимир Шевченко – власний кореспондент Укрінформ у Хмельницькій області; В’ячеслав Волохівський – журналіст. Багато талановитих випускників отримані знання та вміння реалізують у районних і сільських бібліотеках.

70-річний ювілей циклової комісії бібліотечних дисциплінМинали роки, змінювалися покоління викладачів, але незмінним залишався високий творчий потенціал циклової комісії бібліотечних дисциплін. Підготовку фахівців з бібліотечної справи здійснює професійний колектив висококваліфікованих викладачів: Софія Никитюк, відмінник освіти України; Олександра Павлюк, випускниця коледжу, заступник директора з навчально-виховної роботи, відмінник освіти України; Валентина Булаєнко, викладач-методист; Людмила Климчук, випускниця коледжу, кандидат історичних наук. Будучи педагогами не лише за професією, але й за покликанням, викладачі циклової комісії велику увагу приділяють і виховному процесу, пам’ятаючи, що їх завдання не тільки готувати висококваліфікованих спеціалістів, але й формувати свідомих громадян держави, патріотів України, які повинні мати власні погляди і переконання, вміти правильно оцінювати сучасну дійсність і відстоювати та захищати суспільні та власні ідеали і переконання. Активна участь викладачів  і студентів в діяльності Української бібліотечної асоціації, у програмі «Бібліоміст» сприяє їх професійному зросту, осмисленню важливих питань методики викладання та вивчення фахових дисциплін. Серед творчих проектів комісії створення музею історії коледжу, відкриття меморіальної дошки поета В.Свідзінського,

Сьогодні коледж готує бібліотечних фахівців, які можуть орієнтуватися в найновіших тенденціях розвитку науки, культури, виробничих технологій, у кон’юктурі ринку. Базами навчальної практики студентів завжди обираються кращі бібліотеки міста, області.

В рамках моделі ступеневої освіти, з 2003 року на базі коледжу працює навчально-консультаційний пункт НАКККіМ, який здійснює підготовку бакалаврів і спеціалістів за спеціальністю «Документознавство та інформаційна діяльність» для роботи в галузі документознавства та бібліотечно-інформаційній сфері.  Керує НКП Руслан Нелюбов, директор коледжу, відмінник освіти України, заслужений працівник культури України.

Життя поставило професію бібліотекаря у перший ряд необхідних і актуальних для побудови інформаційного суспільства. Молодь обирає навчання на бібліотечному відділенні для того, щоб професійно працювати з інформацією та документами. Коледж – це велика дружня родина, у якій домінують знання, доброзичливість та повага, стартова площадка майбутньої кар’єри. У цей складний для країни час 70-річний ювілей став для циклової комісії бібліотечних дисциплін визначальною віхою у діяльності та подальшому розвитку. Напередодні професійного свята найщиріші вітання випускникам, викладачам, студентам спеціальності «Бібліотечна справа». Нехай ваше професійне життя буде наповнене натхненням, плідними звершеннями, вірою, надією, любов’ю і мудрістю у виконанні благородної місії на користь рідної України.


Софія Никитюк,

голова циклової комісії бібліотечних дисциплін