Конкурс "Великодній дивограй"
Конкурс "Рукотворні барвоцвіти"
Кам'янець-Подільському коледжу культури і мистецтв - 90 років
Крізь віки… Участь у заході
Андріївські вечорниці. Театралізоване дійство
Меню навігації
Популярні новини
  Опитування
  Оцініть роботу сайту:
  5
  4
  3
  2
  1

  Архів новин
  Листопад 2022 (12)
  Жовтень 2022 (6)
  Вересень 2022 (15)
  Серпень 2022 (32)
  Липень 2022 (8)
  Червень 2022 (15)
  Корисні посилання
  КПККіМ » Наша історія » Із історії хореографічнго відділу

  Із історії хореографічнго відділу

  Історія створення, становлення і розвитку

  циклової комісії хореографічних дисциплін

  та спеціальності "Хореографія"

                      

  Танець - єдиний вид мистецтва, в якому ми самі є інструментом.

  Рахель Фарнфаген

   

  Хореографічне мистецтво на Поділлі - окремий пласт народної культури, яке необхідно вивчати, досліджувати, відроджувати і розвивати. Саме з цією метою за рішенням педагогічної ради  Кам’янець-Подільського  культурно-освітнього училища, в 1967 році, створюється циклова комісія хореографічних дисциплін і відкривається хореографічна спеціалізація. Ініціатором створення її став відомий на Поділлі знавець народної хореографії Василь Палій. Він і очолив циклову комісію хореографічних  дисциплін училища. Пізніше керівниками цієї комісії були Таїсія Манькевич (1973-1976 рр.), .- Жанна Колногузенко (1976 -1979рр.), 1979 - 2002рр.- Петро Гаврилюк, 1997-1999рр. – Олександра Кучерява. З 2002 року комісію очолює заслужений діяч мистецтв України, відмінник освіти України, викладач-методист Володимир Чорнобиль.

  До 1991 року термін навчання  в училищі становив три роки, а з 01.09.1991 року термін навчання становить чотири роки.

  Після закінчення терміну навчання в училищі студенти отримували кваліфікацію: клубного працівника, керівника хореографічного колективу. З  1999 року студенти одержують дві кваліфікації: керівник аматорського хореографічного колективу та викладач фахових дисциплін. А кращим студентам, які беруть активну участь у роботі творчих колективів училища  присвоюється ще одна кваліфікація - артист ансамблю народного танцю.

  У 1967 році студенти вивчали всього шість спеціальних дисциплін: класичний, народно-сценічний, історико-побутовий, бальний танець, композиція та постановка танцю, історія балету. Для порівняння студенти 2016 року вивчають п'ятнадцять фахових дисциплін, а саме: класичний, народно-сценічний, історико-побутовий, бальний, український, дуетний  танці, композиція та постановка танцю, віртуозна техніка, історія хореографічного мистецтва,  методика викладання хореографічних дисциплін, методика роботи з танцювальним колективом, майстерність

  актора, історія костюма, грим, педагогічна практика, сучасна хореографія та її напрямки, сценічна практика.

  Діяльність циклової комісії хореографічних дисциплін умовно можна поділити на два періоди:  1967 – 1976 роки і 1976 – до  наших днів.

  1967 – 1976рр.  - це період становлення циклової комісії хореографічних дисциплін.

  Протягом дев’яти років, поступово змінюючи один одного, в комісії  працювали 9 викладачів: Василь Палій, Світлана Долгоп’ятова, Ірина Максименкова, Василь Боблієнко, Ніна Курочкіна, Леонід Сирота, Таїсія Манькевич, Лариса Дзюбенко, Ярослава Ковальчук - Онищук. 

  Завдяки викладачам та студентам хореографічна спеціалізація стає відомою в нашій області та за її межами. Навчатися мистецтву танцю стає престижно. Творчий колектив хореографічної спеціалізації училища знайомить мешканців сіл та районів області з кращими зразками танцювального мистецтва. Бере  участь  у творчих звітах, оглядах, конкурсах, телепрограмах.

  Кращі випускники училища цього періоду створили позитивний імідж хореографічній спеціалізації.

  Таїсія Манькевич і нині працює викладачем хореографічних дисциплін Кам’янець - Подільського коледжу культури і мистецтв. Михайло Сокальський - соліст державного академічного ансамблю пісні і танцю «Козаки Поділля» Хмельницької обласної філармонії;

  Любов Мукосій, яка створила і більше 40 років є керівником народного аматорського ансамблю танцю «Маківчанка» Маківського сільського Будинку культури Дунаєвецького району.

  Євген Суслов – артист балету Ленінградського мюзик-холу.

  Петро Гаврилюк (нині покійний) – викладач хореографічних дисциплін Кам’янець - Подільського коледжу культури (1976-2002рр.).

  Михайло Кадученко – заслужений працівник культури України, балетмейстер ансамблю танцю «Політ» м. Київ.

  Михайло Яремчук – заслужений артист України, режисер Київського лялькового театру.

  1976 рік став переломним у розвитку циклової комісії  хореографічних дисциплін. Тільки Таїсія Манькевич залишилась викладати фахові дисципліни

  І саме у цьому році за направленням Міністерства культури України, після закінчення Київського державного інституту культури ім. О. Корнійчука  були прийняті на посади викладачів хореографічних дисциплін Петро Гаврилюк та Володимир Чорнобиль. Також на запрошення дирекції училища прибули випускники Краснодарського інституту культури Жанна та Борис Колногузенко (нині народний артист України, декан кафедри хореографії Харківської академії мистецтв). У 1977 році прийнято на посаду викладача  випускницю Краснодарського інституту культури Олександру Кучеряву. Але вже  в 1979 році залишились викладати хореографічні дисципліни в училищі Таїсія Манькевич, Петро Гаврилюк, Володимир Чорнобиль та Олександра Кучерява. Вони і стали основним складом викладачів  фахових дисциплін в училищі. В різні роки  разом з ними працювали Галина Арбатова, Олександр Лукащук, Галина Чукань, Юрій Брозницький, Олена Лукащук, Оксана Кирилова.

  Важливо те, що викладачі Таїсія Манькевич, Петро Гаврилюк, Володимир Чорнобиль та Олександра Кучерява дуже цілеспрямовані, творчі, талановиті особистості. Кожний має свій неповторний стиль і напрямок роботи, але напрочуд вдало доповнюють один одного.

  Знання, вміння, досвід участі у роботі кращих хореографічних колективів, бажання працювати і творити, вчитись, постійно вдосконалювати свою майстерність,  стали запорукою успіхів  молодих викладачів циклової комісії хореографічних дисциплін. Вони надзвичайно творчо проводять уроки хореографії, академічні покази, здачу дипломних робіт та іспитів. Організовують практичні покази та клас-концерти, надають методичну і практичну допомогу хореографічним колективам міст і сіл області, беруть участь в обласних, Всеукраїнських, Всесоюзних семінарах. Активно займаються концертною діяльністю.

  Таїсія Манькевич – викладач-методист, відмінник освіти України, випускниця першого випуску хореографічної спеціалізації

  Кам’янець-Подільського культурно-освітнього училища. Спеціалізується на викладанні  предметів: класичний танець, композиція та постановка танцю, педагогічна практика, грим, історія костюма, майстерність актора. Зарекомендувала себе як висококваліфікований педагог-хореограф, як один з кращих кураторів академічних груп коледжу культури. 

  Створила в Кам’янець - Подільському культурно-освітньому училищі ансамбль класичного танцю «Арабески» де здійснила постановки: «На крилах кохання», «Елегія», «Ноктюрн», «Зимовий сад», дуетні номери: «Міраж», «Місячна соната», «Вечірня пісня», «Тільки для тебе» та шість різновидів класичного вальсу.

  Таїсія Броніславівна є засновником і керівником зразкового дитячого ансамблю танцю «Світоч»  Кам’янець-Подільської школи мистецтв НВК №9 ім. Аліма Трояна. Неодноразово брала участь у проведенні обласних семінарів з хореографії, демонструвала майстер-класи з класичного та народного танцю на базі  школи мистецтв НВК №9 ім. Аліма Трояна та Центру дитячої творчості  Кам’янця-Подільського.

  За багаторічну, сумлінну працю Манькевич Т.Б. нагороджена нагрудним знаком «Відмінник освіти України», Почесною грамотою Міністерства освіти та науки, грамотами управління культури Хмельницької обласної державної адміністрації, Кам’янець-Подільської міської ради та коледжу культури.

  Петро Гаврилюк – надзвичайно талановитий викладач, постановник танців, організатор. Випускник  третього випуску хореографічної спеціалізації Кам’янець-Подільського культурно-освітнього училища. Петро Дмитрович був різноплановим фахівцем. Він викладав народний, класичний, бальний танець, композицію та постановку танцю. Завдяки йому викладання навчальної дисципліни «Бальний танець» було піднято на значно вищий рівень. У 1979 році очолив циклову комісію хореографічних дисциплін і протягом 21 року організовував її роботу. Під його керівництвом  в училищі було започатковано проведення щорічного свята танцю. Організовуються показові виступи, академічні покази, клас-концерти, відкриті уроки для глядачів.  Разом зі своїми колегами Петро Гаврилюк працює над пошуком нових форм та методів викладання хореографічних дисциплін. Бере активну

  участь у концертній діяльності училища, міста та області. Проводить майстер-класи з народного, бального, подільського танців на районних, обласних, республіканських семінарах. Надає практичну та методичну допомогу керівникам танцювальних колективів області.

  Петро Дмитрович  плідно працює над створенням народних, зокрема  подільських танців. До сьогоднішнього дня  творчі колективи області мають у своєму  репертуарі подільські танці «Кривуляк» та «Польку-скок», які увійшли в хореографічну скарбницю України як взірець кращих постановок подільських танців. Нині, добре відомий  подільський танець «Кривуляк», вперше був поставлений саме Петром Гаврилюком у 1979 році у творчому колективі – ансамблі народного танцю Кам’янець- Подільського культурно-освітнього училища. До цього часу такої назви і танцю «Кривуляк» у переліку українських народних танців не було. Цей танець увійшов до збірки «Танці Поділля», виданої Хмельницьким обласним науково-методичним центром. Зараз подільський танець «Кривуляк», звісно в різних варіантах та інтерпретаціях танцює вся Україна. І найголовніше – танець  є в репертуарі танцювальних колективів української діаспори Канади, Аргентини, Австралії.

  П.Д. Гаврилюк  створив в училищі ансамбль  бального танцю «Грація», якому в 1995 році було присвоєно почесне звання «народний». Здійснює всі постановки для цього колективу, а саме: «Румба», «Самба», «Пасодобль», «Фокстрот», «Танго», «Ча-ча-ча»,«Кам’янецький вальс».  Його хореографічні композиції сучасних бальних танців до конкурсів краси, днів професійних свят, пам’ятних дат, шахматного та лицарських турнірів, свят та фестивалів, які проводяться  у Кам’янці - Подільському вражають своєю яскравістю  кам’янчан і гостей міста.

  Життя Петра Дмитровича Гаврилюка трагічно обірвалося у 2002 році, але в нашій пам’яті він назавжди залишиться справжнім подвижником   який багато зробив для розвитку танцювального мистецтва в нашому краї. Він входить в когорту кращих хореографів-митців Хмельниччини.

  Олександра Кучерява – викладач-методист, відмінник освіти України, провідний викладач-хореограф Хмельниччини. У коледжі культури  та мистецтв викладає народний, класичний танець, композицію і постановку танцю та педагогічну практику.

  Олександра Аркадіївна постійно експериментує, як на уроках хореографії, так і в постановках: кадриль «Російська мозаїка», хореографічні композиції «Український сувенір», «Три криниці», «Кубинські ритми» цікаві як оригінальністю лексики так і хореографічними образами.

  В коледжі культури та мистецтв О. Кучерява створила ансамбль естрадного танцю «Каскад». У 2005 році колективу присвоєно почесне звання «народний». Репертуарна політика цього колективу відрізняється новизною, власним  неповторним почерком художнього керівника. Хореографічні композиції: «Барви Балкан», «Примхи амазонок», «Розкрий себе», «Пристрасть», «Ностальгія», «Переліт жайворонка», «Пригоди українців у Греції», «У полоні циганського танцю»,  «Утоплена», «На святі з Тарантелою» - захоплюють і зачаровують глядача.

  Олександра Аркадіївна постійний учасник проблемного семінару викладачів творчих спеціальностей, виступала з методичними доповідями на засіданні молодого викладача. Неодноразово проводила майстер-класи та показові заняття на семінарах керівників хореографічних колективів та викладачів хореографії шкіл естетичного виховання області.

  Більше 20 років Олександра Кучерява викладає хореографічні дисципліни для дітей у Кам’янець-Подільській дитячій школі мистецтв навчально-виховного комплексу №9 ім. Аліма Трояна. Вона створила і є незмінним художнім керівником дитячого зразкового ансамблю танцю «Сяйво». Колектив - неодноразовий  переможець та володар Гран-прі престижних Міжнародних, Всеукраїнських, обласних, міських конкурсів та фестивалів. Нагороджена нагрудним знаком «Відмінник освіти України», почесною грамотою Міністерства культури та туризму, почесною грамотою Кабінету Міністрів України, Відзнакою «За творчі здобутки» Міністерства культури України, грамотою голови Національної хореографічної спілки України, спеціальною нагородою як хореограф-педагог на міжнародному фестивалі «Сузір’я в Несербі» (Болгарія).

  Олександра Кучерява  та Таїсія Манькевич створили при  Кам’янець-Подільській дитячій  школі мистецтв НВК №9 ім. Аліма Трояна  базу для проходження педагогічної  практики студентами хореографічної спеціалізації Кам’янець-Подільського коледжу культури та мистецтв.

  Володимир Чорнобиль – голова циклової комісії хореографічних дисциплін, викладач – методист, заслужений діяч мистецтв України, відмінник освіти України, володар відзнак Кам’янець-Подільського міського голови «Честь і шана» та «За заслуги перед міською громадою», голова Хмельницького творчого осередку Національної хореографічної спілки України - спеціалізується на викладанні навчальних дисциплін: народний, український танець, композиція та постановка танцю, віртуозна техніка, педагогічна практика.

  Володимира Володимировича відрізняє класичний підхід до викладання хореографічних дисциплін, ретельне вивчення та цікава подача танцювального матеріалу різних народностей, показ студентам великої кількості  різножанрових  танців та етюдів, які вони вивчають протягом чотирьох років навчання. Простота, правда, природність – ось три принципи на яких на яких базується справжнє хореографічне мистецтво стверджує  він.

  В. Чорнобиль - один з небагатьох викладачів-хореографів Хмельниччини, який береться за вирішення мовою пластики і тіла, складних за тематикою, художніми образами, філософським змістом композицій, що охоплюють великий історичний період, або знаменну подію в житті українського народу. Ось декілька з них: «Бухенвальдський набат» і «Незабутнє» це танці - протести проти війни, хореографічна балада «Полонянки»  в якій розповідається про долю українок у 15-17століттях, хореографічна поема «Благовіст» - перша спроба в Україні  засобами народної хореографії та вільної пластики показати період прийняття християнства в Київській Русі. Це чи не єдиний хореограф-постановник у Хмельницькій області, який здійснює масштабні полотна на 600-800 учасників.  Він є головним балетмейстером Міжнародних фестивалів та свят, творчих звітів, Травневих днів у Кам’янці – Подільському, днів  заснування міста  Старокостянтинова,  селищ міського типу Дунаєвець та Хотина.

  Чорнобиль В.В. є  хореографом-постановником  багатьох художніх номерів у прологах та фіналах гала-концертів, творчих звітів, фестивалів, свят: «Спалах», «Вічно живі», «Наша біографія», «Навіки в пам’яті народній», «Вклонімося Великій Перемозі», «Доля України», «Кам’янець весняний», «Поділля єднає гостей», «Я живу на Поділлі», «Вас вітає Поділля» - всі вони відрізняються масштабністю та величчю духовності нашого народу

  Сорок років Володимир Чорнобиль є керівником народного ансамблю танцю «Подільські візерунки» Кам’янець - Подільського коледжу культури та мистецтв. Саме цей колектив став експериментальною творчою лабораторією в якій  Володимир Володимирович випробовує нові форми, стилі, лексику танців. Вивчає, відроджує, відтворює і втілює в життя танці народів світу, українські танці, особливо танці подільського регіону.  Всього  за ці роки  ним було здійснено більше 100 постановок, в тому числі і для народних ансамблів танцю:  «Кам’янчанка» Кам’янець – Подільського міського Будинку культури, «Подільський колос» Подільського державного аграрно-технічного університету, народного  ансамблю пісні та танцю «Розмай» Кам’янець – Подільського районного Будинку культури, зразкового дитячого ансамблю «Писанка» Кам’янець – Подільської дитячої школи мистецтв, танцювальних колективів радгоспу-технікуму, військового училища, індустріального технікуму міста Кам’янця – Подільського.

  Танцювальні композиції: болгарський танець «Шопсько хоро», угорський  «Чардаш», румунський «Колушарілор», грецький «Сіртакі», білоруський  «Крижачок», російський перепляс, курсантська кадриль, танець-жарт «Мисливці», українські танці: «Буковинський святковий», «Раківчанка», «Дубо-танець», «Тропотянка», «Волинські притупи», «Поліська полька», «Гопак», «Полька - кам’янчанка», «Жванецькі вибиваночки», «Збручанська кадриль», «Калабаня», «Ой-ра», «Варварка», «Кривуляк», «Подільське перевесло», вокально-хореографічні композиції: «Хліборобська величальна», «Україно - матінко моя», «Ой, коли ж той вечір буде» - це далеко неповний перелік творчого доробку Володимира Чорнобиля в аматорських колективах міста та області.

  В.Чорнобиль  постійно бере участь, як викладач українського танцю в обласних семінарах Хмельницької та Тернопільської областей, Всеукраїнській лабораторії  з вивчення українського танцю в місті Києві. Викладає подільський  танець в Ужгородській філії  Київського національного універси- тету  культури та мистецтв.  Його уроки, академічні покази, майстер-класи, клас-концерти завжди викликають захоплення  як у фахівців так і у глядачів.

  Творчі колективи Кам’янець - Подільського коледжу культури та мистецтв - народний ансамбль танцю «Подільські візерунки» та  народний ансамбль естрадного танцю «Каскад» якими керують Володимир Чорнобиль та  Олександра Кучерява є постійними учасниками та лауреатами найпрестижнішого в Україні   конкурсу імені Павла Вірського. Варто зазначити, що

  Ірина Корчук та Ірина Літинська - випускниці хореографічної  спеціалізації Кам’янець - Подільського  коледжу культури та мистецтв   недавно поповнили ряди викладачів хореографічних дисциплін рідного навчального закладу. Зарекомендували себе як перспективні, творчі  педагоги-хореографи. Вони експериментують на уроках, щоб цікаво подати різноманітний танцювальний матеріал. Хореографічні номери «Кумасі», «Сирба», «Хабанера», «У рідному коледжі», «Смотрицький вальс» (постановка Ірини Корчук),  «Кружачок», «На галявинці», «Палітра художника», «Вербиченька» (постановка Ірини Літинської) показали, що молоді викладачі гідні своїх старших колег.

  Володимир Чорнобиль, Олександра Кучерява, Таїсія Манькевич,  Ірина Корчук, Ірина Літинська  8 років  викладали хореографічні дисципліни у філії Київської академії керівних кадрів працівників культури.    Вони є членами журі Міжнародних, Всеукраїнських, обласних конкурсів. Постійно працюють над розробкою  та вдосконаленням програм,  тематичних планів, методичного забезпечення уроків, застосовують інноваційні форми та методи навчання. Постійно підтримують зв’язок з випускниками, надають їм теоретичну, методичну та практичну допомогу.

  Більше 800 студентів стали випускниками хореографічної спеціалізації Кам’янець - Подільського коледжу культури та мистецтв. Наша гордість: Наталія Баришева, Віра Васильчук, Лариса Вараниця, Ольга Матвійчук (Чорнобиль), Віктор Ященко,, Лідія Данилюк, Галина Мельник, Олександр та Олена Лукащуки, Костянтин Загурський,  Віктор Катеринчук,  Світлана Комінек, Сергій Рощин, Аліса Штогріна, Федір Маланчук, Ольга Панасюк,  Світлана Атаманюк, Олександр Сокальський, Любов Бойко, Інна Гілевська, Наталя Гарбарук, Олена Зінчук, Ілона Лачугіна, Олександр Омецінський, Віталій Ферманюк, Вікторія Костюченко,  Вячеслав Коломієць, Юрій Вагін,  Віталій Рижий, Василь Яцків, Юрій та Борис Марко, Зоя Пелих , Зоряна та Руслан Кузема, Сергій Березюк, Михайло Остапишин, Олексій Тітов, Олег Драбчук, Оксана Кірілова, Лариса Піддубняк, Яна Подчашинська, Марина Атаманська, Олена Моряк, Оксана Пастух, Мирослава Латюк, Світлана Мушко, Оксана Петрина, Петро Гаврилюк, Микола Томайчук, Катерина Мельник, Тетяна Стадник, Катерина Мильникова,  Олександр Шумський, Олександр Бородатий, Сергій Вапничний, Анастасія Пивоварова - це далеко неповний перелік випускників, які примножують славу хореографічної спеціалізації коледжу культури та мистецтв.

  Незабаром, у 2017 році циклова комісія  хореографічних дисциплін Кам’янець - Подільського коледжу культури та мистецтв відзначатиме 50-річчя з дня заснування. 50 літ тут плекають вихованців і танець. За переконаннями  педагогів-хореографів: «Танець - це польова квітка, його створила сама природа, а де є відповідний грунт, там він народжується і проростає. І чим радісніші та життєствердніші будуть  наші танці, тим більше хореографічне мистецтво хвилюватиме людей, бо танець – це завжди гімн любові, щастю і добру».  Ольга Матвійчук (Чорнобиль)

  випускниця хореографічної спеціалізації

  Кам’янець-Подільського культурно-освітнього училища (1974-1977рр.)

         

   

   

  заслужений діяч мистецтв України, голова хореографічної спілки по Хмельницькій області - В.В.Чорнобильзаслужений діяч мистецтв України, голова хореографічної спілки по Хмельницькій області - В.В.Чорнобиль урок класичного танцю, 1970 р.урок класичного танцю, 1970 р. урок класичного танцю, 2012 р., викладач Манькевич Т.Б.урок класичного танцю, 2012 р., викладач Манькевич Т.Б. дуетний танець, 2012 р., викладач Манькевич Т.Б.дуетний танець, 2012 р., викладач Манькевич Т.Б. викладачі циклової комісії хореографічних дисциплін. Стоять: І. Літинська, І.Корчук; Сидять: відмінник освіти України О.Кучерява, заслужений діяч мистецтв України В.Чорнобиль, відмінник освіти України Т.Манькевичвикладачі циклової комісії хореографічних дисциплін. Стоять: І. Літинська, І.Корчук; Сидять: відмінник освіти України О.Кучерява, заслужений діяч мистецтв України В.Чорнобиль, відмінник освіти України Т.Манькевич Із історії хореографічнго відділу Із історії хореографічнго відділу