Конкурс "Великодній дивограй"
Конкурс "Рукотворні барвоцвіти"
Кам'янець-Подільському коледжу культури і мистецтв - 90 років
Крізь віки… Участь у заході
Андріївські вечорниці. Театралізоване дійство
Меню навігації
Опитування
Оцініть роботу сайту:
5
4
3
2
1

Архів новин
Березень 2023 (5)
Лютий 2023 (5)
Січень 2023 (9)
Грудень 2022 (9)
Листопад 2022 (15)
Жовтень 2022 (6)
Корисні посилання
КПККіМ » Матеріали за Березень 2015 року

"Подільський дивоцвіт"

VII  обласний конкурс виконавців

на народних інструментах

 

Подільський дивоцвіт


27-28 березня 2015 року на базі коледжу відбувся VIІ обласний конкурс виконавців на народних інструментах «Подільський дивоцвіт», в якому взяли участь 187 учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів з 33 музичних шкіл та шкіл мистецтв Хмельницької області.

Для членів журі проведено екскурсію в музей історії коледжу.

  • 30-03-2015, 15:40
  • 2156
  • 0

Атестація педагогічного персоналу:

традиції та інновації

 

Атестація педагогічного персоналу: традиції та інновації 

30 березня 2015р. відповідно до законодавства України, «Положення про організацію навчального процесу у вищих закладах освіти», «Типового положення про атестацію педагогічних працівників навчальних закладів та навчально-методичних установ сфери культури», "Положення про атестацію педагогічних працівників, концертмейстерів та працівників коледжу" в  коледжі   було проведено атестацію педагогічних працівників.

Атестація педагогічних працівників – екзамен для викладачів, це система заходів, спрямована на всебічне комплексне оцінювання їх педагогічної діяльності, за якою визначаються відповідність педагогічного працівника займаній посаді, рівень його кваліфікації, присвоюється кваліфікаційна категорія, педагогічне звання.

В черговій атестації взяли участь 12 педагогічних працівників коледжу –  Богуцька Н.С., Бойко В.В., Владика Л.В., Вергун А.І., Гудзь Т.А., Деркач Л.С., Кучерява О.А., Київський А.М., Манькевич Т.Б., Свідерський М.О., Хмелюк М.О., Яворницька Н.О. Атестація продемонструвала рівень фахової майстерності викладачів, сприяла вивченню та впровадженню в практику роботи передового педагогічного досвіду, нових інноваційних технологій, інформаційних методів навчання та проведенню нестандартних занять, поповненню навчально-методичного забезпечення.

Голови предметних (циклових) комісій брали активну участь у підготовці викладачів до атестації, вивчали і популяризували кращий досвід роботи. На засіданнях заслуховувались звіти викладачів, які атестувались, розглядались питання, спрямовані на підвищення ефективності навчально-виховного процесу.

Атестаційна комісія в складі: Нелюбова Р. М., директора коледжу; Червінської І.Є., заступника директора з навчальної роботи; Павлюк О.Я., заступника директора з навчально-виховної роботи; Латюк Н.І., Лугачової Н.Г., завідуючих відділеннями; Корчука В.М., завідувача навчально-виробничої практики; Григорків Л.А., методиста; Рудько Е.Й., голови профспілкового комітету; Розумовської Р. М., старшого інспектора з кадрів відзначили, що викладачі, які атестувалися, мають належну фахову підготовку, ефективно використовують в роботі інформаційно-комп’ютерні технології, активно впроваджують у навчально-виховний процес інноваційні форми та методи навчання, шукають індивідуальний підхід до студентів з різним рівнем базової освіти.
Атестаційною комісією було прийнято рішення про відповідність вищезазначених педагогічних працівників займаній посаді та про присвоєння кваліфікаційних категорій «спеціаліст першої категорії» і «спеціаліст другої категорії», а також порушене клопотання перед ате

Гідний подарунок рідному коледжу

 

Гідний подарунок рідному коледжу

28-29 березня  в місті Бердичеві відбувся перший Міжнародний кінофестиваль ім. Ф. Горенштейна «Зоряне містечко».

Учасниками фестивалю  стали  творча студентська молодь мистецьких навчальних закладів і аматори-ентузіасти кіно та телебачення.

В рамках фестивалю було визначено чотири номінації, а саме: ігрове кіно, документальне кіно, експериментальні фільми та музичне відео.

До оргкомітету фестивалю надійшло більше сотні  фільмів-заявок з різних міст не тільки України, а і Білорусії, Росії, Турції, серед яких 49 було відібрано до конкурсної програми. Над відбором фільмів працювали: організатор  фестивалю - кінорежисер Алла Міщук, та високоповажне журі, головою якого був, - В'ячеслав Майборода.

В номінації «Документальне кіно» перше місце виборов фільм «У надії жити» студентки  коледжу культури і мистецтв, котра навчається на спеціалізації «Кіно-, фото-, відео справа» -  Надії Верм’янської.   Поважне журі високо оцінило її працю і вручило диплом за І місце, статуетку  фестивалю ім. Ф.Горенштейна та пам’ятний подарунок.

Повернувшись з кінофестивалю додому, Надя висловила подяку  педагогам-наставникам з 

Театр – світ духовності і краси

Інформаційна година


Театр – світ духовності і краси

27 березня весь світ відзначав Міжнародний день театру. Цей день є справжнім святом не тільки для акторів сцени, але й для мільйонів глядачів. Студенти другого курсу спеціальності «Бібліотечна справа» О. Андрухова, Ю. Думанська, А. Поян, Ю. Рабцун, Ю. Стрельчук, Р. Шумеляк відзначили День театру своєрідним інформаційним міксом, що включав книжкову виставку «Театр – світ духовності і краси», презентацію «Найкрасивіші театри світу», інформаційні повідомлення про витоки та розвиток сучасного театру, видатних акторів та режисерів. Справжнім відкриттям  для студентів стала розповідь про театральні традиції Кам’янця-Подільського. Відома точна дата народження театру в місті над Смотричем – 22 вересня 1798 року. Розміщувався цей театр на сході Вірменського ринку – в будинку, який сьогодні займає картинна галерея. П'єси ставили польською, згодом російською мовою. У 1898-1899 роках у театрі Кам'янця як актори працювали Степан Янович і Ванда Яновичева – батьки Леся Курбаса. У Кам'янецьку добу Директорії УНР, геніальний новатор українського театру Лесь Курбас деякий час жив і працював у нашому місті. У 1907 році в Кам’янці виступав театр Миколи Садовського з участю Марії Заньковецької, Ганни Борисоглібської, Івана Мар'яненка. Під час цих гастролей трупи Садовськоговідбулася перша зустріч із театром малого Миколи Бажана. Саме під час цих гастролей Марія Заньковецька, консультуючи одну з найкрасивіших кам'янецьких дівчат Ольгу Ватич, подарувала її своє намисто. 1964 р. Ольга Ватич-Приходько це намисто подарувала Тамарі Сис, а та згодом вручила його поетесі Наталі Кащук.

Згадали студенти й уродженців Кам'янця, які золотими літерами вписали свої імена в історію театрального мистецтва. Це, передусім, знаменита Марія Савіна, театральні художники Михайло Курилко і Милиця Симашкевич. У постановці окремих вистав подільського театру брали участь видатні українські актори й режисери Амвросій Бучма, Гнат Юра.

У 1946 році був створений Народний театр, який свято береже і продовжує традиції своїх попередників. Театральний колектив налічує близько 20 постійних учасників, серед яких службовці, інтелігенція містастуденти, в тому числі й нашого навчального закладу. З березня 2011 року режисером народного аматорського театру є викладач режисерських дисциплін Інна Анатоліївна Семенків.

А пам'ять вічно нас хвилює

Мітинг-реквієм на братській могилі 

 

А пам'ять вічно нас хвилює 

26 березня 2015 року відбувся мітинг-реквієм «А пам'ять вічно нас хвилює» біля братської могили воїнів-визволителів до 71-ї річниці  від Дня визволення м. Кам’янця-Подільського від німецько-фашистських загарбників.  

В програмі заходу:  вступне слово  (Розумовська Р.М., викладач соціально-економічних дисциплін коледжу); виступи (Кузема О.Л., директор департаменту гуманітарної освіти міської ради, Дзюба С.М., член ради міської ветеранської організації), поетична композиція (Боднар В., Скрипник Г., Гусак Н., Машталір О., Сеник А., Соломчук Т., студенти 213 групи)   

Учасники заходу вшанували загиблих хвилиною мовчання та поклали квіти до братської могили воїнам-визволителям.

Наші – у зірковому виші

Профорієнтаційна екскурсія до КНУКіМу

 

Наші – у зірковому виші

26 березня студенти 4-х курсів відвідали Київський національний університет культури і мистецтв в рамках програми “Абітурієнт-2015”. Організатори екскурсії — Ляшук Т. Є. та Яворницька Н. О., викладачі циклової комісії культурологічних дисциплін.

До університету з’їхались абітурієнти з Хмельницької області, щоб особисто познайомитись із життям популярного ВНЗу і дізнатись про умови вступу та навчання, поспілкуватись з викладачами університету.

У холі головного корпусу гостей зустрічали представники факультетів, співробітники приймальної комісії та профорієнтаційний штаб “Абітурієнт-2015”. Вони з радістю відповідали на всі запитання випускників. Абітурієнти із цікавістю відвідали інститут готельно-ресторанного і туристичного бізнесу, факультет музичного мистецтва, факультет режисури і шоу-бізнесу, інститут кіно і телебачення, факультет дизайну і реклами та інші структурні підрозділи університету.

Найкращі викладачі КНУКіМ презентували майбутнім студентам інноваційно обладнані навчальні лабораторії. Майбутні вступники відкрили для себе багато перспективних та нових спеціальностей,  які допоможуть їм сповна реалізуватися у професійному житті. Також абітурієнти познайомилися з порядком прийому до вишу, мали унікальну можливість дізнатись про все із перших уст й поспілкуватись із самим Михайлом Поплавським. Розмова з гостями була теплою, дружньою. Вступники ставили цікаві запитання, на які Михайло Михайлович залюбки відповідав, давав батьківські поради, життєві настанови.

Після творчої зустрічі студенти здійснили екскурсію визначеними місцями Києва, зокрема від

День українського баяна і акордеона

Участь викладачів та студентів коледжу  

у  ІІІ Всеукраїнському фестивалі


Нова музика в Україні

25 березня 2015 р. в Кам’янець-Подільському національному університеті ім. Івана Огієнка відбувся ІІІ Всеукраїнський фестиваль «День українського баяна і акордеона», який проходив за підтримки «Асоціації акордеоністів і баяністів України»

Організатори заходу - професори кафедри музичного мистецтва Віктор Лабунець та Іван Маринін. Конкурсанти змагалися в категоріях сольне виконавство, дуети, тріо, ансамблі баяністів і акордеоністів, інструментальні ансамблі та оркестри народних інструментів. Марафон віртуозних музикантів тривав більше як три з половиною години, впродовж яких глядачі концерту насолоджувалися грою вихованців і викладачів музичної школи ім.Фадея Ганицького, дитячої хорової школи, НВК №9, дитячої школи мистецтв, районної дитячої школи мистецтв та студентів й викладачів нашого коледжу. У концерті прозвучали твори Баха, Моцарта, Морено, П’яццолли та ін. 

В концертній серії «Нова музика в Україні» взяли участь викладачі: Корольчук С.В., Пшинешнюк С.С., Стуговець Я.П., Хмелюк М.О., Бойко В.В., Інструментальний ансамбль коледжу (керівник) та  студенти: Мазур Назар (клас викладача Царука О. П.),  Стояновський Артем (клас викладача Царука О. П.),  Гуцол Альона (клас викладача Царука О. П.), Сомик Дем’ян (клас викладача Стуговця Я. П.) Малійський Микола (клас викладача Швеця А. П.), Сивон Роман (клас викладача Свідерського М. О.). 

  • 23-03-2015, 15:52
  • 1577
  • 0

Відкрите заняття з навчальної дисципліни

“Медико-санітарна підготовка”

 

Відкрите заняття з навчальної дисципліни

23 березня викладачем Вергун А. І. проведено відкрите заняття у 167 і 113 групах з навчальної дисципліни “Медико-санітарна підготовка”.

Заняття проводилося з теми “Перша допомога при опіках, допомога при тепловому та сонячному ударах”. Викладачем чітко сформульовано мету (навчальну, виховну, розвивальну, практично-корисну) та застосовуючи різні прийоми і засоби, було її успішно реалізовано.

Заняття проведено згідно методичних вимог, всі його етапи відповідали типу і меті, добре взаємопов'язані Ефективно проведено контроль та актуалізацію знань. Обсяг і складність матеріалу з теми відповідав вимогам програми. Упродовж заняття ефективно використовувались активні форми і методи навчання, здійснювались міжпредметні зв'язки з хімією, біологією та народознавством. Узагальнення та систематизація отриманих знань студентів проводилась у формі вирішення ситуативних завдань, кросворду, вікторини та експрес-опитування.

Успішному проведенню заняття сприяв комплекс навчально-методичного забезпечення — робоча навчальна програма, опорний конспект, мультимедійна презентація, інформаційні повідомлення та відеоматеріали.

Присутні на занятті Павлюк О. Я., заступник директора з навчально-виховної роботи, Городенцька Н. М., голова ци

  • 22-03-2015, 14:21
  • 1835
  • 0

Співали пісні на вірші Шевченка

Творча зустріч з Мирославою Зайко

 

Співали пісні на вірші Шевченка

22 березня 2015 року в гуртожитку коледжу відбулась зустріч з незвичайною гостею - музикознавцем, почесним членом Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка та Національної Всеукраїнської музичної Спілки Мирославою Зайко. Організатор заходу – Нижник В.В., вихователь.

Мирослава Антонівна -  літературно-музична лектриса, мистецька виконавиця літературних читань, автор словника «Український лексикон», літературно-музичних альбомів «Шевченко і музика», «Образи природи у фортепіанній музиці», «Казкові образи у фортепіанній музиці» та інших - виступала з концертами у різних містах України, на республіканському радіо, телебаченні, і ось нарешті завітала в гості до студентів нашого коледжу.  

Пані Мирослава презентувала авторську програму «Шевченко і музика», присвячену 201-ій річниці від дня народження генія українського народу Тараса Григоровича Шевченка.

Шанувальники рідного слова отримали чудову можливість послухати у її виконанні неперевершені твори поета. Мирослава Зайко намалювала образ Шевченка – виконавця народних пісень, який, на її думку, нічим не поступається Шевченку-поету та Шевченку-маляру.

Глядачі й самі стали активними учасниками дійства - декламували поетичні шедеври Великого Кобзаря, спільно з Мирославою Антонівною співали пісні на вірші Тараса Григоровича.

Учасники зустрічі ще раз переконались, що Тарас Григорович був людиною універсальних обдарувань та інтересів, усе своє життя й творчість присвятив українському народові. Кобзар мріяв про ті часи, коли його країна буде суверенною державою, коли в Україні шануватимуться мова, культура та історія, 

Хто зверху 

Конкурсно-розважальна програма


Хто зверху

«Хто зверху»? Чоловіки чи жінки – ось у чому питання. Студенти 318 групи, викладач Яворницька Н. О. вирішили знайти на нього відповідь, адже бажання дізнатися,  хто кращий, розумніший і спритніший не покидає теперішню молодь. ХХІ століття – століття фемінізму і упередженого ставлення до жіночої статі і це викликає великий ажіотаж серед студентів.

У 11 аудиторії коледжу пройшов батл «Дівчата проти хлопців». Ведучими дійства були Андрій Ковальчук і Руслана Мостепанюк, які наповнили конкурс невимушеними жартами та забезпечили надійну підтримку учасникам. 

Учасниками ж були представники чоловічої та жіночої статі, а саме Валентин Веселовський, Якимчук Павло, Валентин Годованюк, Котик Вікторія, Самарук Олена та Кульчицька Тетяна.

Шоу було надзвичайно напруженим та веселим. Ще до виходу команд було проведено перше змагання – відеоконкурс.

Боротьба у наступних конкурсах  була надзвичайно напруженою. Капітани команд вирішували долю конкурсів старим дідівським способом «чу-ва-чі». У конкурсах «Живі літери», «Інтелектуальний»«Поїдання на швидкість», «Обмін ролями», «Зірки в ряд» та «Правда–Брехня» до останнього залишалась інтрига.

Отож, не зважаючи на додаткові запитання типу «Скільки відсотків жінок вибачили б зраду коханому?» та «Скільки відсотків чоловіків одягають чисті шкарпетки на перше  побачення?», все одно перемогла дружба! 

Підводячи підсумки, скажемо тільки одне: питання, хто ж таки зверху, так і не вирішено – суперечка відкрита до наступного батлу.

  • 18-03-2015, 15:57
  • 1386
  • 0

Афіша культурно-мистецьких подій березня


Афіша Афіша Афіша

  

Протягом березня студенти коледжу відвідали концертні програми та вистави

 

11.03. «І пісня в нас є, і мир у нас буде». Концертна програма у виконанні вокально-інструментального ансамблю «Древляни» Житомирської обласної філармонії.  У програмі були представлені сучасні обробки українських пісень та мелодій, а також популярні естрадні твори.

 

12.03. «Скрипкове дерево роду». Концерт-присвята до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка у виконанні Кирила Стеценка, заслуженого артиста України та Наталі Строчан, дипломантки міжнародних конкурсів.

 

16.03. І.Франко. «Украдене щастя». Драма з сільського життя. Вистава у виконанні акторів Львівського академічного музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича.

 

У пізнанні невідомого

Звіт класу викладача Свідерського М.О.

 

У пізнанні невідомого

18 березня відбувся звіт класу синтезатор, акордеон. Творчий звіт розпочато п'єсою “Роздум” пам'яті викладача коледжу Коваля М. Г. у виконанні Свідерського М. О. У програмі концерту прозвучали твори вітчизняних та зарубіжних композиторів: традиційний джаз, джаз-рок, симфо-рок. Студенти класу Гаджула О., Гасюк У., Калмиков О., Молодієвська М., Підгорна Ю., Сиван Р., Сомик Д., Яричовський Р. показали високий рівень виконавської техніки. На завершення концерту прозвучав Гімн України у виконанні ансамблю студентів у складі: Гасюк У., Калмикова О., Гаджули О., Молодієвської М. А також проведенні звіту взяли участь випускник коледжу Сидорук М. та студенти спеціалізації “Видовищно-театралізовані заходи” Назарець А. та Обух Я. У ході творчого звіту використано відеопрезентації та світлові ефекти.

Режисер концерту — Семенків І. А., ведучі — Хлівнюк В. та Гуменюк С.

Захід сприяв національно-патріотичному та професійному вихованню, удосконаленню виконавської майстерності. 

  • 17-03-2015, 12:47
  • 1854
  • 0

З мистецьким візитом

Гості музею – керівники та вихованці

Кам’янець-Подільської хорової школи

 

З мистецьким візитом


17 березня до музею завітали його випускники – Нетеча Іван Михайлович, директор Кам’янець-Подільської міської хорової школи, Прокопов Володимир Олександрович, заступник директора школи зі своїми вихованцями  – учасниками народної дитячо-юнацької хорової капели «Журавлик» (художній керівник Нетеча І.М.). Вони перебували в коледжі з мистецьким візитом – брали участь у проведенні засідання студентського об'єднання «Музична вітальня», присвяченого 200-річчю від дня народження М.Вербицького. 

Вихованці з цікавістю переглянули музейні експонати та були приємно вражені, що про мистецький шлях Івана Михайловича і народну дитячо-юнацьку хорову капелу «Журавлик», якою він керує, створено підбірку матеріалів «Гордість коледжу – його випускники» та відеофільм «Душі святковий передзвін».

До ювілею автора

музики українського славеля

Презентація музейних матеріалів

 

До ювілею автора музики українського славеля


   17 березня в рамках студентського об’єднання «Музична вітальня» (керівник Ольга Мартинюк) відбулася культурно-мистецька зустріч «До ювілею автора музики українського славеля» з нагоди 200-річчя від дня народження Михайла Вербицького та 150-ої річниці першого публічного виконання національного гімну України. У мистецькій годині взяли участь народна академічна хорова капела «Гомін» (керівник Ольга Боднар), активні учасники «Музичної вітальні» (Уляна Гасюк, Анастасія Белінська, Костянтин Тимошенко), а також гості коледжу – народна дитяча юнацька хорова капела «Журавлик» (керівник Іван Нетеча).

   В музеї історії коледжу для учасників хорової капели «Журавлик»  відбулася презентація музейних матеріалів про  Нетечу І.М., випускника коледжу.

Життя на барикадах поезії

Година художнього слова

до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко

 

Життя на барикадах поезії

13 березня студенти спеціальності «Бібліотечна справа» О.Слива, А.Цимбалюк, К.Вершигора, Т.Ситник спільно з працівниками Кам’янець-Подільської центральної районної бібліотеки провели для учнів Кам’янець-Подільської ЗОШ І-ІІ ст. № 1 годину художнього слова «Життя на барикадах поезії», присвячену 85-річчю від дня народження Л.Костенко. Старшокласники з цікавістю прослухали вірші, написані поетесою в різні часи її творчої діяльності. 

Захід завершився на патріотичній ноті, віршами Л.Костенко про нинішні воєнні дії на Донбасі «Болить мені… ти знаєш як болить?»

  • 13-03-2015, 09:51
  • 1181
  • 0

Мистецький дует – гість нашого музею

Екскурсія в музей


Мистецький дует – гість нашого музею 


13 березня 2015 р. Кирило Стеценко, заслужений артист України та Наталія Строчан, дипломант міжнародних конкурсів виступили з концертом-посвятою «Скрипкове дерево роду», присвячене 200-річю від дня народження Т.Г.Шевченка, поспілкувалися з учасниками студентського об'єднання «Музична вітальня» та познайомились з експозиціями музею коледжу. 

Скрипкове дерево роду

Концерт-присвята до 200-річчя Т.Шевченка

у виконанні Кирила Стеценка

 

Скрипкове дерево роду

 

12 березня в рамках «Музичної вітальні» (керівник Ольга Мартинюк) відбулася творча зустріч з відомим музикантом, скрипалем, заслуженим артистом України Кирилом Стеценком.

Внук відомого українського композитора ХХ століття Кирила Григоровича Стеценка завітав до нашого міста з концертом-присвятою до 200-річчя Т.Шевченка «Скрипкове дерево роду», на якому разом з Наталею Строчан (фортепіано), дипломанткою міжнародних конкурсів виконав шедеври українських композиторів ХІХ-ХХ століття, а також власні обробки відомих творів. Звернув увагу Кирило Стеценко і на цьогорічний ювілей автора українського національного гімну Михайла Вербицького, і, власне, самого гімну, тому виконав цікаву  інтерпретацію українських славелів на скрипці, чим безмежно вразив глядачів. Загалом концерт прийшов на одному диханні. Між виконанням творів Кирило Вадимович спілкувався з публікою, ділився власним досвідом і планами на майбутнє і, звичайно, вражав виконавською майстерністю.

За традицією «Музичної вітальні» відбулося бесіда за чашкою чаю між гостями та активним учасниками вітальні. Кирило Вадимович розповів, що зіграв понад дві тисячі сольних концертів в Україні, Росії, США, Канаді, Бельгії, Австрії, Португалії, Угорщині та країнах Середньої Азії, активно розвиває творчі принципи Б. Которовича, Л. Когана, В. Климова, Ю. Янкелевича, В. Стеценка – своїх наставників у Київській і Московській консерваторії.

Велич і безсмертя великого

генія українського народу

Т.Г. Шевченко

прес-конференція

 

Мета: визначити основні напрями творчої діяльності Т.Шевченка та їх значення в українській культурі, розкрити багату тематику творів Кобзаря, з’ясувати їх ідейне спрямування; розвивати пам'ять, творче та асоціативне мислення, вміння узагальнювати, систематизувати матеріал, робити обґрунтовані висновки; виховувати пошану до культурного спадку та почуття гордості за видатних людей України.

На екрані слайди з портретами Т.Шевченка. Звучить музичний  уривок з поеми «Причинна» - « Реве та стогне Дніпр широкий».

 

 Велич і безсмертя великого генія українського народу Т.Г. Шевченко Велич і безсмертя великого генія українського народу Т.Г. Шевченко

 

Слово викладача:

Ще в 1861році поет Леонард Севінський писав «Велика це людина – Тарас Шевченко, велика вже сама собою, ще вища величчю дум мільйонів, що знайшли свій вияв у натхненній його пісні».

 ... Це ім’я дорогоцінною перлиною виблискує у золотій скарбниці світової літератури. Для українців – це не просто література. Він – наш Всесвіт. До Шевченка треба доростати всім життям. Його немає з ким порівняти у письменстві інших народів. Не тому, що він кращий за інших. Йдеться про особливий генотип культури нашої країни. Саме Т.Шевчен